از ابن عباس روایت شده که آدم و حوا و ابلیس  در مکانی به نام (دجنه ) میان مکه و طائف ، فرود آمدند ؛ همچنین گفته شده است که آدم در صفا و حوا در مروه (دو کوه معروف در مکه ) فرود آمدند.

در روایت دیگری از ابن عباس منقول است که حضرت آدم در هندوستان فرود آمد.

در روایتی که توسط ابن سعد و ابن عساکر از ابن عباس نقل شده آمده است که آدم در جایی از سرزمین هند فرود آمد در حالی که حوا در جده هبوط کرد و آدم آنقدر به دنبال او گشت تا او را در مزدلفه یافت و تا امروز زائران (حج تمتع) در مزدلفه گرد می آیند . کلمه مزدلفه از فعل (ازدلف)و به معنی نزدیک شدن و به هم رسیدن گرفته شده است . برخی معتقدند نام مزدلفه ناشی از آن است که حوا در آن جا به آدم رسید و ملاقات آنها با هم در این سرزمین رخ داد.

طبری ، ابو نعیم و ابن عساکر نقل کرده اند که رسول خدا فرمود : آدم در هندوستان فرود آمد و طبری از عبدالله بن عمر روایت می کند که وقتی خداوند آدم را فرود آورد او را در سرزمین هندوستان فرود آورد ؛ سپس به مکه و از آنجا به شام (سوریه و نواحی اطراف آن) رفت و در همان جا از دنیا رفت.

از این روایات و موارد مشابه در می یابیم که حضرت آدم (ع)در هند فرود آمد ، روی کوهی به نام (بوذ) در سریلانکا (سرندیب/ سیلان) واقع در جنوب شبه قاره هند. ابن بطوطه در سفرنامه اش نقل می کند که در این جزیره حضور یافته است ؛ جایی که هنوز مردمانش حضرت آدم (ع) را به نام بابا و حضرت حوا (ع) را به نام  ماما خطاب می کنند و در مورد وفاتش نقل می کندکه آدم در کوه ابو قبیس مدفون است.

بر طبق نظری دیگر،محل دفن آدم  کوه بوذ در سریلانکا ( همان جایی که نخستین بار هبوط کرد، می باشد.) در برخی منابع نیز ذکر شده است که حضرت نوح (ع) پس از طوفان بزرگ، آدم (ع) را در بیت المقدس دوباره دفن نمود.

 به نظر می رسد از این میان ، روایت  طبری ، ابن اثیر و یعقوبی ترجیح دارد . آنها نقل می کنند : پس از آنکه خداوند آدم (ع) را بخشید ، جبرئیل اورا به کوه عرفات برد و مناسک حج را به وی آموخت و آدم ابوالبشر در همانجا وفات یافت ودر پای کوه ابوقبیس دفن شد.

منبع :اطلس قرآن،شوقی ابوخلیل ،مشهد،انتشارات به نشر آستان قدس رضوی ،1388.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۳۸۹/۰۷/۱۰ساعت 17:40  توسط راحله شاه مرادی   |